POLECAM PORADY SPRZĄTANIE

ROZWAŻANIA O BRUDZIE I BAŁAGANIE

Rozważania o brudzie i bałaganie toczone są chyba w każdym domu. Jak wcześniej już wspomniałam „bałagan dopada nawet perfekcyjną”. Tylko co można rozumieć pod pojęciem „bałagan” czy pojęciem  „brud”? Moim zdaniem bałagan, to taka bardzo lekka forma „nieporządku”, natomiast brud, to ciężki nawarstwiony, przylepiony, niedomyty, no nie można inaczej nazwać „B R U D”. Ja często biegając po domu, krzyczę: jak tu „brudno”! A moja druga połowa, ze stoickim spokojem mnie uspokaja, Ty chyba nie wiesz, co to brud. No i dochodzę właśnie do wniosku, że ma słuszną rację. Poza tym, niektórzy bardzo dobrze czują się, przebywając w lekkim nieładzie. Można mniemać, że nawet nie potrafią inaczej funkcjonować. Dziwnymi i śmiesznymi osobami wydają im się czyścioszki i uporządkowani.

ROZWAŻANIA O BRUDZIE

Czy w mieszkaniu, gdzie lśni podłoga, błyszczą okna, nie ma pyłku na meblach, a w łazience i kuchni, czujemy, że jest sterylnie, ale na krzesłach czy kanapach leżą porozrzucane ubrania, zabawki, czy inne drobne elementy domowych sprzętów, można powiedzieć coś o brudzie? No chyba nie, więc weźcie głęboki oddech i powiedzcie sobie: kochana chyba przesadzam i nie doceniam samej siebie. Powiem szczerze, wiem jak wygląda brud, rzadko go spotykam na swojej drodze i nie mam żadnej przyjemności z nim przebywać, nie umiem go nawet opisać, a jednak się postaram.

Brud, to zarośnięte w przenośni ubikacje, kabiny prysznicowe wyglądające jak kamieniołomy z zielonymi, czy czarnymi narożnikami pięknie kwitnących na czerwono grzybów, to baterie spoglądające na nas rozpaczliwie, oblepione warstwą kamiennego nalotu, który ciężko im dźwigać. Upstrzone pastą do zębów lustra, w których, trudno dojrzeć swoje oblicze. W kuchniach lodówki z resztkami jedzenia, szafki pod zlewem brudne od śmieci i ziejące fetorkiem, blaty starte nieświeżą,  wyobraźcie sobie jak pachnącą ścierką, palniki z grubą warstwą tłuszczu i spalenizny, które nie przypominają w ogóle nowości. Przy takich obrazach nie tylko powinniśmy się denerwować, ale wołać na A L A R M!

W A L C Z MY nie z bałaganem, ale z B R U D EM. Bardzo mi przykro, nie dysponuję żadnym własnym zdjęciem obrazującym w/w opisy.

ROZWAZANIA O BAŁAGANIE

”Najgorsze z bałaganem jest to, że nie wiadomo, kto go ma sprzątać. Bo on się robi sam, ale sprzątać już sam się nie chce. Dziwne, prawda?”. To słowa Basi bohaterki, ulubionej książki mojej wnuczki Anatolki.

 Dziewczynka ma rozważania o brudzie i bałaganie w swoim pokoju
BASIE. WIELKA KSIĘGA SŁÓW.
AUTORKI: ZOFIA STANECKA I MARIANNA OKLEJAK

NAWYKI, KTÓRE WCHODZĄ W KREW I STANĄ SIĘ TWOIM RYTUAŁEM

 • Ściel łóżko od razu po wstaniu.
  BUDZISZ SIĘ – ŚCIELISZ ŁÓŻKO – ODSŁANIASZ OKNO – WIETRZYSZ POKÓJ
 • Wyznacz miejsce dla każdej rzeczy i odkładaj je na swoje miejsce
 • Po kąpieli od razu wycieraj kabinę, kafelki i nadmiar wody na brodziku suchą szmatką z mikrofibry lub użyj ściągaczki do wody (najlepiej użyj jednego i drugiego, najpierw ściągaczki, a później szmatki)
 • włosy z posadzki po suszeniu, czy modelowaniu usuń suchą ścierką, albo użyj suchego mopa (włosy wybierz z przedmiotu i wyrzuć)
 • nie zwlekaj z myciem naczyń
 • po umyciu naczyń wymyj zlew, baterię i przetrzyj odsączoną z wody ścierką, ścierkę rozwieś do wysuszenia
 • umytą płytę pieca osusz mikrofibrą
 • to co możesz zrobić w 2 minuty, zrób natychmiast. Przypomina to zasadę nie odkładaj pracy na później. Zastanów się czy dana czynność potrwa mniej więcej 2 minuty, jeśli tak wykonaj ją
 • Wielozadaniowość. Nie namawiam do całodniowej gonitwy, bo może zakręcić się w głowie, ale dobrze rozdysponuj swój czas. Np. czekając aż ugotuje się zupa, upiecze placek, powieś w tym czasie pranie, umyj naczynia lub zetrzyj kurze, a może twoje kwiaty wołają pić?!
 • rozwieszaj pranie dokładnie, zaoszczędzisz czas (ale o tym napiszę w osobnym wpisie dotyczącym suszenia prania)

Porady dotyczące utrzymania czystości w szafce pod zlewem i lodówce już wkrótce.

PS.Zacznijcie rozróżniać brud od bałaganu! Bałagan naprawdę nie jest niebezpieczny

Polub i udostępnij
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

 1. Siła nawyków. Jeśli musimy coś zrobić i aktywnie o tym myśleć, to tracimy naszą silną wolę. Tylko dzięki nawykom jesteśmy w stanie robić rzeczy bez tracenia na nie energii. To samo dotyczy utrzymywania porządku.

 2. Nie cierpię brudu i nieporządku. Kurze mają być wytarte, podłoga umyta, a ubrania w szafie albo koszu na pranie. Porządek w mieszkaniu przekłada się na nasz nastrój w głowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *