Losowanie to wielka niewiadoma. Każdy z nas uwielbia dostawać prezenty. Natomiast ja wolę obdarowywać swoich bliskich. Uważam, że wcale nie potrzeba wydawać kroci pieniędzy, żeby sprawić komuś przyjemność. W mojej rodzinie przyjęła się tradycja zapoczątkowana przez moją córkę Jagodę.
LOSOWANIE PREZENTÓW
W dniu Wszystkich Świętych losujemy między sobą przygotowane losy z imionami członków najbliższej rodziny. A dlaczego w tym dniu? Ponieważ wtedy wszyscy wspólnie spędzamy czas. W ten sposób dowiadujemy się kto dla kogo będzie własnoręcznie robił upominek na Boże Narodzenie. Nie wolno zdradzić kto, kogo wylosował, żeby nie zepsuć uroku tej zabawy. Wiele wysiłku wymaga wymyślenie trafionej i dowcipnej niespodzianki. Prezentem tym staramy się odzwierciedlić cechy charakteru, temperament, talent, zainteresowania oraz wady i zalety.
W każdym kolejnym roku gwiazdkowy prezencik robi ktoś innej osobie. W pierwszym roku zabawy dostałam od Artura ściereczkę z moim monogramem. Oczywiście ucieszyłam się, ale też uśmiałam. Do dzisiaj posiadam zakładkę do książki od Jagody, zrobioną ze spinacza. Wręcz ją uwielbiam, gdyż jak Tola mi jej nie wypnie z książki, to sama nie wypadnie.






RADOŚĆ Z ZABAWY
W pierwszym roku naszej tradycji córka obawiała się czy wszyscy podejmą się wykonania zadania. Okazało się, że atmosfera była tak wesoła, słychać było wybuchy śmiechu, a łzy radości ściekały po policzkach, że stało się to naszą tradycją. Endorfiny szczęścia rządziły w nas wszystkich. Jednocześnie zrezygnowaliśmy z robienia prezentów kupowanych między sobą. Tzn. prezenty kupujemy tylko naszym drugim połówkom i dzieciom.
ZASADY
- tajemnicą jest dla kogo wykonujemy prezent
- prezenty należy wykonać własnoręcznie
- prezent wykonujemy z materiałów, które mamy w domu
- jeżeli wylosuje się siebie samego losowanie powtarzamy
NIE WYRZUCAJ- WYKORZYSTAJ.
CO WARTO GROMADZIĆ W DOMU?
- wstążki
- koraliki
- guziki ze starych ubrań
- papier, torebki po prezentach
- elementy dekoracyjne, które często są przypinane do bukietów np. serduszka, kwiatki, biedronki itp.
- dekoracyjne pudełka
WARIANTY OBDAROWYWANIA. STWÓRZ WŁASNĄ TRADYCJĘ
- prezent składkowy (wszyscy goście składają się np. po 10 zł na jedną osobę uczestniczącą w Wigilii, wtedy przy pięciu osobach koszt podarku to 50 zł, dzięki temu każda osoba otrzyma prezent równej wartości)
- losowanie (kto kogo obdarowuje, osoba dorosła otrzymuje jeden prezent )
- prezenty z listów do Gwiazdora/ Św. Mikołaja (pisane również przez osoby dorosłe listu zapobiega niechcianym prezentom)
- ręcznie robione prezenty (oczywiście wykonane bardzo estetycznie, na które można wydać jakąś pulę pieniędzy)
- prezenty do ustalonej kwoty
PREZENTY RĘCZNIE ROBIONE 2019 ROK.
TUTAJ
CIEKAWOSTKA
W naszym kraju zaczęliśmy obdarowywać się prezentami dopiero w XIX wieku i dostawały je wyłącznie dzieci.
PS. Zabaw się razem z nami w swojej rodzinie !!! Czekam na opinie po Wigilii.
OSTATNIE WPISY
PODOBNE WPISY
P
Bardzo ciekawy pomysł. My w tym roku spędzamy wigilię u teściów także może w przyszłym się pobawimy, jak będziemy u siebie i na swoich zasadach 🙂
Guzik ze sznurkiem to tak straszne badziewie, a jednak siedziało się z tym godzinami 🙂 Fryga wymiata!
Panie Rafale, dzisiaj dzieci i młodzież bawią się spinnerem, a ja miałam guzik na sznurku. Podobne zastosowanie- skupienie uwagi na przedmiocie.
Super pomysły 🙂 lubie takie recznie wykonane prezenty 🙂
Jeszcze mam za małe dzieci, ale za 2-3 lata może pokuszę się o wprowadzenie takiej tradycji do domu 🙂
Najmłodsi członkowie rodziny wykonują prezenty na miarę swoich możliwości przy pomocy rodziców np. bransoletka, zakładka do książki, naszyjnik czy ciasteczka. Mój najmłodszy wnuk (ma 4 miesiące) otrzyma swój prezent, ale w jego imieniu ktoś inny przygotowuje podarek.