POLECAM ŚWIĘTA/ OKOLICZNOŚCI

ROGAL, ROGALE, ROGALIKI ROGALICZKI!

Święty Marcin to jeden z najpopularniejszych świętych obok Św. Piotra i Pawła w Poznaniu. Postać jego jest kojarzona z wizerunkiem rycerza na białym koniu, który rozrywa swój płaszcz na połowę i dzieli się nim z ubogim.
Święty Marcin został pochowany w dniu 11 listopada. W tym dniu poznaniacy świętują dzień ulicy Św.Marcina.
Tradycją regionalną jest wypiek i spożywanie przepysznych nadziewanych masą z białego maku i bakalii rogali. Pierwsze rogale upiekł poznański piekarz Walenty. Modląc się, o pomysł spełnienia dobrego uczynku, znalazł podkowę zgubioną przez konia Św. Marcina. Dla jej upamiętnienia piekł przez całą noc ciasteczka w kształcie podkowy, które rozdał biednym na odpuście.

Przepis raczej nieważny. Ponieważ najlepsze są te, pieczone przez profesjonalistów posiadających certyfikat na ich wypiek. My, w naszych cukierniach mamy je na wyciągnięcie ręki i możemy się objadać do woli. Czyż można konkurować z MISTRZAMI tego wypieku? Ja się nie ODWAŻĘ. Święto to zbiega się z odzyskaniem naszej NIEPODLEGŁOŚCI.
W tym dniu na terenie Poznania odbywa się mnóstwo koncertów, kiermasz ROGALA, animacje, warsztaty i przede wszystkim wielki KOROWÓD po którym wręcza się Marcinowi klucze do MIASTA.


ŻYCZĘ SMACZNEGO WYPOCZYNKU!

rogal, rogale, rogaliki, rogaliczki

CIEKAWOSTKA

W Poznaniu przy Starym Rynku mieści się od 2014 r. ROGALOWE MUZEUM POZNANIA. Degustacja rogali w cenie biletu!

PS.
Certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego w 2015 r. uzyskało 101 piekarni i cukierni.

ŹRÓDŁA, Z KTÓRYCH KORZYSTAŁAM PRZY TWORZENIU WPISU:
ROGALOWE MUZEUM
DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA
POZNAŃ

Polub i udostępnij
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

  1. Uwielbiam te rogale, pychota. W Poznaniu nie udało mi się ich zjeść, ale za to kupiłam książkę z legendą o Poznaniu i tam znalazłam przepis, jak je wykonać. To było 5 lat temu i nadal ich nie zrobiłam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *