KSIĄŻKI DLA DZIECI
CZAS WOLNY KSIĄŻKI POLECAM WNUKI

PREZENT, PREZENCIK-KSIĄŻECZKA

Może jestem czasami niepoprawną romantyczką, ale tylko czasami. Normalnie stąpam realnie po ziemi. Dzieci i ich wyjątkowy światek, zawsze były dla mnie bardzo ważne. Nawiązywałam i nawiązuję z nimi dobry
i przyjazny kontakt. Czas spędzony z nimi uważam za nieziemsko owocny. Zawsze mówię do mojego mężyska, że kiedy w pobliżu nie ma najmłodszych istot, ich głosów, krzyku, hałasu przez nich roznoszonego to nie ma życia.

Dzieci z doświadczenia wiemy wnoszą świeżość, młodość, urok i pełnię radości. To my dorośli na nich wpływamy i ich kształtujemy. W dzisiejszej rzeczywistości wszyscy mocno w tą młodość inwestujemy. Bardzo ważne jest czym naszych milusińskich zainteresujemy i zarazimy. Wzorując się na moich córkach i wnukach wiem jak pragnęły przed snem posłuchać bajki czytanej czy opowiedzianej. Tak też zawsze czyniłam. Jeżeli nie miałam czasu umowa stawała na jeden rozdział lub chociaż parę stron czy jedną stronę.

Dlatego wychodzę z wyjątkową propozycją wspaniałych egzemplarzy dla dzieci. Przecież w najbliższych dniach będziemy dysponować nadmiarem wolego czasu, który możemy poświęcić naszym najukochańszym.

OKIENKA!!! Kto nie lubi, gdy książka zaskakuje? Drodzy rodzice, dziadkowie, ciocie i wujkowie, przyjaciele dzieci ta książka spodoba się niejednemu smykowi. Dlaczego? Ponieważ za sprawą małych dziecięcych rączek strażak wejdzie wysoko po drabinie, kurczęta wyklują się z jajek, oczy będą się przesuwać, a nawet wytkniemy język. Książki wprowadzają dziecko w świat pierwszych pojęć i pomagają w obserwacji świata.

PIERWSZE SŁOWA, WYD. EGMONT, PRZEDZIAŁ WIEKOWY: 3+
(TAK ZALECA WYDAWCA ZE WZGLĘDU NA MAŁE ELEMENTY, ALE MOIM ZDANIEM POD OPIEKĄ DOROSŁEGO KSIĄŻKA SPODOBA SIĘ MŁODSZYM DZIECIOM)
BASIA. WIELKA KSIĘGA SŁÓW, AUTORKI: ZOFIA STANECKA, MARIANNA OKLEJAK, WYD. EGMONT, PRZEDZIAŁ WIEKOWY 3+

Basia ! Bystra, rezolutna i szczera dziewczyna, lubiąca paski, misia Zdzisia i żelki. Książka jest o słowach, tych ważnych dla Basi, a jeśli są ważne dla Basi, to także dla wszystkich dzieci. Basia wyjaśnia takie słowa jak: przyjaciel, katar, adopcja, muzeum, żelki. Mnie zaintrygowały błotne kotleciory i sowinista. Tak, tak, nie szowinista tylko sowinista. Uśmiech na twarzy podczas czytania książki jest gwarantowany. Ja uwielbiam czytać z moją wnunią Anatolą opowiadanie o katarze. Śmiejemy się głośno i spanie odkładamy na później.
“Gadar jezd ogrobny. Jak bab gadar do bab zadgany noz. I wdzale nie chdze bi się nidz robidź […]”
Więcej nie zdradzę …

KROWA MATYLDA

KROWA MATYLDA, AUTOR: ALEXANDER STEFFENSMEIER,
WYD. MEDIA RODZINA, PRZEDZIAŁ WIEKOWY: 3+

Idealna książka dla tych, którzy lubią zwierzęta. Masz okazję zakochać się w krowie Matyldzie i jej przyjaciołach z gospodarstwa. Matyldę spotykają niesamowite, zaskakujące przygody. Czy widział ktoś krowę na drzewie? A może świnię? Kozę? kury? NIE? No to masz okazję to zobaczyć, wystarczy dać zaprosić się przesympatycznej krowie.
A może chcesz dowiedzieć się jak krowa wyjeżdża na wakacje lub szuka skarbu? ….
Muszę dodać, że mnie urzekły ilustracje. Mogłabym książkę przeglądać strona po stronie. Prostota ilustracji pozwala dzieciom korzystać z książki samodzielnie i poruszyć swoją wyobraźnię bez czytania tekstu.

ZIMA ANATOLI

ZIMA TOLI, AUTORKA: ANNA WŁODARKIEWICZ, WYD. ZIELONA SOWA, PRZEDZIAŁ WIEKOWY: 4+

Książka podarowana mojej wnuczce AnaTOLI. Opowiada o jej imienniczce, która ma 4 lata (tak się złożyło, że Tolinka akurat rok temu była w tym samym wieku co bohaterka, co wzmacniało zainteresowanie książką).
Tola jak to mała dziewczynka jest ciekawa otaczającego ją świata. W tych obserwacjach towarzyszą jej rodzice. Idealna książka w związku ze zbliżającym się Świętem Bożego Narodzenia. Ilustracje przeniosą nas w kolorowy i ciepły choć zimowy świat Toli i wzmocni atmosferę świąt.

CIOCIA JADZIA

CIOCIA JADZIA, ELIZA PIOTROWSKA, WYD. MEDIA RODZINA,
PRZEDZIAŁ WIEKOWY: 4+

“Ciocia Jadzia jest siostrą mojego tatusia. Nie wiem, jak jednocześnie można być siostrą i ciocią, ale chyba można. W każdym razie cioci Jadzi się udaje. Ciocia Jadzia jest taka duża, że nie wiadomo, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy. Trochę jak deszczowa chmura. Tylko, że deszczowej chmury można się przestraszyć, a cioci Jadzi nie, bo zawsze jest zadowolona i uśmiechnięta”

Tak zaczyna się każdy rozdział książki. Co mogę napisać o cioci Jadzi? To chyba jest ciocia, którą każde dziecko chciałoby mieć !!! Potrafi zrozumieć, nie widzi przeszkód, nie straszy, nie złości się, pomaga eksperymentować i doświadczać. Polecam świat cioci Jadzi.
Polecam także: “Ciocia Jadzia. Tęcza”, “Ciocia Jadzia na wsi”, “Ciocia Jadzia. Szkoła”, “Ciocia Jadzia w Rio”, “Ciocia Jadzia w Rzymie”.

ZIMA NA ULICY CZEREŚNIOWEJ, AUTORKA: ROTRAUT SUSANNE BERNER, WYD. DWIE SIOSTRY, PRZEDZIAŁ WIEKOWY: 3+ (moja wnuczka zaczęła przygodę z tą książką ok. 2 r.ż.)

Dla tych, którzy nie potrafią czytać lub wolą książkę z obrazkami 😛 Jestem zdania, że każda książka wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, ale przy tej pozycji wymienię ich trochę więcej 🙂
Wraz z dzieckiem musicie wysilić swój wzrok, aby dostrzec niejeden szczegół, o których można długo opowiadać. Zaryzykuję stwierdzenie, że ta książka się nie znudzi. Pozwala dzieciom wymyślać historie postaci, śledzić ich losy. Za każdym razem historia może być inna. Dlatego sprzyja rozwijaniu mowy, wyobraźni, funkcji wzrokowych, myślenia przyczynowo-skutkowego.
Polecam też inne wydania: “Wiosnę …”, “Lato …”, “Jesień …”, “Noc…”.

ROK W LESIE, AUTORKA: EMILIA DZIUBAK, WYD. NASZA KSIĘGARNIA, PRZEDZIAŁ WIEKOWY: 2+

UKRYTE W NATURZE. ZNAJDŹ I POLICZ, AUTORKA: AGNESE BARUZZI, WYD. OLESIEJUK, PRZEDZIAŁ WIEKOWY: 6-7+

Rok w lesie ukazuje nam zmienność i piękno pór roku w lesie. Pozwala zaobserwować zwierzęta, roślinność, leśnika i leśnych gości- ludzi. Barwne, pełne szczegółów ilustracje oprowadzają nas po każdym miesiącu. Warto książkę spakować do plecaka, wybrać się do lasu i porównać zdobytą wiedzę. Podobnie jak w książce “Zima na ulicy Czereśniowej” można tworzyć opowiadania, poruszając wyobraźnie, doskonaląc mowę i utrwalać nazwy miesięcy i pór roku . W zimowe dni książka pomaga mnie i Toli marzyć o naszym leśnym azylu.

“Ukryte w naturze. Znajdź i policz.” Nie spotkałam wcześniej takiej książki. Można pobawić się w uważnego obserwatora natury. Na stronach ukrywa się mnóstwo zwierząt, które trzeba znaleźć i policzyć. A gdzie kryją się te zwierzęta? Na sawannie, w lesie, w dżungli, na biegunie północnym i w głębinach oceanów.

CIEKAWOSTKA

W roku 1697 pojawił się boom na ludową bajkę fantastyczną.
Charles Perrault napisał bajki przeznaczone dla dzieci, które szybko zyskały popularność w Europie. Tomik pt.”Bajki Babci Gąski” zawierał 8 opowieści: Mały Czerwony Kapturek, Kot w Butach, Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Sinobrody, Wróżki, Knyps z czubkiem, Paluszek.

PS. Życzę przyjemnego buszowania wśród książkowych okazów w księgarniach(internetowych też), a potem miłego i ciekawego spędzania czasu z podopiecznymi.

OSTATNIE WPISY

PODOBNE WPISY

Polub i udostępnij
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

  1. Super pomysł u nas w domu dzieci często mają kupowane nowe ksiażęczki, bo historie już przeczytane szybo się im nudzą

  2. Mój najmłodszy bardzo lubi te książeczki z serii Pierwsze słowa, a starsze są fanami Basi. Jeszcze że swojej strony poleciłabym nieśmiało bajkę “O królewiczu, który się odważył”. Jest to opowieść o odwadze, poszukiwaniu własnych ścieżek i realizowaniu marzeń dla dzieci w wieku 4-10 lat. Do kupienia w Biedronkach za 10 zł 😉 ma dobre recenzje, ku mojej ogromnej radości, więc może warto ją dorzucić do świątecznej paczki pod choinkę 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *