POLECAM WNUKI

JAK POWINNA ŚWIĘTOWAĆ BABCIA ?

To dla mnie ogromny zaszczyt, że jestem babcią!
Nie każdemu jest dane dorobić się wnuków. Mnie po prostu od piętnastu lat z tego powodu rozpiera duma. Jeżeli jesteście prawdziwymi babciami to wiecie o czym mówię. Niektórzy nie chcą nią zostać, ponieważ twierdzą, że bycie babcią postarza. Tak naprawdę to ten stan odmładza!
Sądzę, że moi czytelnicy, raczej na ten przywilej muszą jeszcze trochę poczekać. Szybko się doczekacie, wspomnicie moje słowa!

PREZENT

Wszędzie już dawno dudni na temat prezentów dla babci i dziadka. Propozycje są różne. Nie mam nic przeciwko, tylko uważam, że ci dziadkowie wcale nie czekają na materialny upominek. No chyba, że zdarzają się staruszkowie bardzo pazerni albo już mocno zaawansowani demencją starczą. Dziadkowie w pełni rozkwitu najbardziej pragną odwiedzin swojego wnuczęcia i spędzenia z nim czasu. Prezentem dla nas jest widok i bliskość naszych wnuków.

UŚMIECH I ŁZY

Bezsprzecznie, wspólne przeczytanie bajki czy zagranie w planszówkę lub nawet wyjątkowo w grę komputerową jest lepszym prezentem od kolejnej niepotrzebnej rzeczy, na którą wydaje się pieniądze, a biedna babcia nie ma co z nią zrobić. Ze starszym wnukiem można przepysznie spędzić czas na dyskusji o jego zainteresowaniach, miłościach, szkole czy planach na przyszłość. Takie niezwykłe chwile wywołują na naszych twarzach uśmiech
a czasami pojawiają się nawet łzy wzruszenia. Ta namacalna bliskość przebywania jest bezcenna.

LAURKI I DROBIAZGI


Uwielbiam sprezentowane laurki od moich wnuków (przechowuję je jak relikwie) ostatnio rysunek podarowany przez Tolinkę został oprawiony w antyramę i powieszony w sypialni przy moim łóżku. Ponadto zdradzę Wam, że moje wnuczki mają u mnie swoje teczki, w których właśnie przechowuję wyjątkowe drobiazgi. Tak też miały moje dziewczyny i wychodząc z domu otrzymały je w posagu (laurki, listy do Gwiazdora, listy do Zająca, ciekawe rysunki). Powiem Wam tak szczerze, że nie wiem co się stanie z tymi otrzymanymi upominkami kiedy mnie zabraknie? W związku z tym, wolę czynnie spędzać czas z moimi wnukami i napawać się ich widokiem. Cieszyć się ich obecnością i bliskością!

OPOWIADANIA

Podtrzymuję trochę tradycję rodzinną, opowiadania wnukom bajek na żywo. Poprzednio, czynił to zawsze mój wspaniały tata i miał do tego niezaprzeczalny dar. Oczywiście, opowiedzenie bajki wnuczce na żywo to frajda, jaka potrafi stać się dla nas dziadków wyjątkowym upominkiem. Moja Tola to uwielbia i wiele bajek opowiada sama z ogromnym entuzjazmem. A, ja czuję się spełniona. Niewątpliwie, prezentem dla mnie jest również wspólne przeczytanie książki i przeżywanie wraz z wnuczką związanych z tym emocji.

PROPOZYCJE PREZENTU
WSPÓLNE SPĘDZANIE CZASU WOLNEGO

Nieszablonowe prezenty z propozycją razem spędzonego czasu(oczywiście jeżeli dysponujemy funduszami):

 • bilet do teatru
 • do kina
 • na wystawę
 • wspólny spacer do muzeum
 • wyjście na basen
 • wyjście no wspólne lody
 • pyszne czekoladki
 • lodowisko
 • wspólne zrobienie sobie zdjęcia
 • zorganizowanie seansu filmowego z popcornem(u mnie taki seans odbywa się raz w miesiącu)
 • bitwa na poduszki
 • gotowanie
 • wygłupy i przytulasy na podłodze, niepotrzebne są żadne zabawki !!!
 • rozmowa, opowieści o dzieciństwie dziadków, śmieszne rodzinne historie

ŚWIĘTOWANIE

W polskiej tradycji w DZIEŃ BABCI I DZIADKA wizytę składamy dziadkom. Spowodowane jest to tym, że wnuków może być kilkoro i to z odrębnych rodzin. Babcia musi się przyszykować na przyjęcie swoich wyjątkowych gości. Dla tych żwawych dziadków to chyba żaden problem, z pewnością każda/każdy chce jak najlepiej zaprezentować się w czasie wizyty. Taki wspólny spęd wnuków scala na pewno rodzinę i pogłębia jej więzy.

Zastanówmy się czy w niektórych sytuacjach nie można dziadków na świętowanie zaprosić do siebie, podczas gdy my wszyscy zwalamy się do nich. To dla nich urządzić wyjątkową imprezkę. Bez wątpienia, trudniej radować się z dziadkami, których mamy na odległość, dlatego w takiej sytuacji pozostaje nam telefon czy inne rozwiązania internetowe.

RADOŚĆ

Radość przynosi młodość i piękno. Każdy lubi przebywać w przyjaznym, miłym i wesołym otoczeniu. Jeszcze bardziej cieszy nas spędzanie czasu ze swoimi bliskimi a w szczególności z dziećmi, które wplatają do otoczenia mnóstwo świeżej, budującej energii. Darowane podobizny naszych wnuków zajmują w naszych domach zaszczytne miejsca i na pewno pragniemy dostawać kolejne w miarę dorastania naszych pociech.

Zdjęcia, które gromadzimy na pewno sprawiają nam dużo radości, ale nie zrekompensują nam bliskości z naszymi milusińskimi. Wizyty wnuków powinny być składane nie tylko od święta, ale w miarę regularnie, gdyż podnoszą one naszą wartość jako dziadków i jednocześnie wnoszą do naszego życia RADOŚĆ.

Nie nie jestem egoistką, opieram się na moich doświadczeniach pragnienia przebywania z dziadkami i zazdrości jaka gościła we mnie, że inne koleżanki codziennie mogą cieszyć się swoimi dziadkami w sytuacji wspólnego mieszkania.

PAMIĘĆ

Nie wierzę, że ktokolwiek nie jest ciekawy jak wyglądali jego przodkowie czy jak będą wyglądać. Mnie zawsze to intryguje. Powiem szczerze, zazdroszczę tym nacjom, które w ich tradycjach mają wczesne zakładanie rodziny i w związku z tym szybciej witają na świecie swoich potomków.
W rezultacie poznają i widzą więcej swoich kontynuatorów rodu. Chcemy pozostawić po sobie jakieś pamiątki i miłe wspomnienia.
Zostaniemy w tej pamięci tacy jak zapamiętają nas wnukowie
i opowiedzą o nas potomnym.

SZACUNEK

Kiedyś rodziny były wielopokoleniowe i najczęściej mieszkały razem. Dlatego, dzieci korzystały z obecności dziadków. Zakorzeniały się w nich relacje rodzinne, które przenoszone były na dalsze pokolenia.
Dzisiaj każdy dąży do posiadania swojego mieszkania, więc dziadkowie nie są na wyciągnięcie ręki. Spotykamy się z tym, że mnóstwo młodych ludzi mieszka poza granicami naszego kraju. W związku z czym bezpośredni kontakt z dziadkami jest utrudniony.

Pamiętajcie uczenie szacunku do bliskich to bardzo ważne. Szczególnie w dzisiejszych czas gdzie dopada nas tylko gonitwa za pieniądzem i sztuczne kreowanie młodości. Kiedyś starzy ludzie służyli swoim doświadczeniem, poradami i wiedzą. Dzisiaj z powodu swojego starzejącego się wizerunku odsuwani są na drugi plan i często zaniedbywani i lekceważeni.

CIEKAWOSTKA

Pomysł zaistnienia święta DNIA BABCI w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. 

W Polsce Dzień Babci jest obchodzony 21 stycznia. Skąd wziął się pomysł na takie święto? Po raz pierwszy pojawił się on w tygodniku „Kobieta i życie” już w 1964 roku. Niebagatelną rolę w popularyzowaniu tego święta odegrali poznaniacy, a w ustaleniu jego daty – Mieczysława Ćwiklińska, znana polska aktorka filmowa i teatralna. W 1965 roku właśnie tego dnia gwiazda, obchodząca swoje 85 urodziny, wystąpiła w Poznaniu w sztuce Casony „Drzewa umierają stojąc”, w której zagrała rolę babci. Z tej okazji Redakcja „Expressu Poznańskiego”  przygotowała dla niej niespodziankę – po występie aktorce wręczono tort i kwiaty. Rok później „Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Dniem Babci.
ŹRÓDŁO: https://mamotoja.pl/10-ciekawostek-na-dzien-babci-i-dzien-dziadka,dzien-babci-i-dziadka-galeria,3523,r3p2.html

PS. W wirze młodości zapominamy o tym, że czas biegnie do przodu i starość dopadnie każdego! I tym optymistycznym akcentem, kończę i życzę samych przyjemności w Dniu Babci i Dziadka!

Polub i udostępnij
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

KOMENTARZE

 1. to prawda czasy się zmieniają więc i rodzaje prezentów, czy świętowanie też już jest inne 🙂 ale chyba najważniejsze żeby po prostu o tym dniu pamiętać i złożyć serdeczne życzenia bo to chyba babcie najbardziej napędza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *