MOJE DZIECKO MA WADĘ SERCA
POLECAM ROZMYŚLA WNUKI

NAJSZLACHETNIEJSZE ZŁAMANE SERCE

Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca – 14 lutego to nie tylko walentynki!

WALENTY

Walentynki ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH! Dla mnie święto naprawdę bardzo ważne i wyjątkowe.
Mój ukochany tatuś nosił imię WALENTY. Imię niemodne dawno nie nadawane wręcz “przedpotopowe”. Nie spotykamy tego imienia współcześnie wśród dzieci. Nigdy nie wyrażał opinii czy lubi to imię. Jednak kiedy święto stawało się coraz bardziej popularne, naprawdę był szczęśliwy, że nosi takie wyjątkowe imię. Nie dożyła tego momentu moja babcia Konstancja, która nazwała go tym imieniem po swoim ojcu. Był trzecim Walentym po kolei w rodzie, któremu nadano to imię i drugim urodzonym właśnie 14 lutego. Dlatego ma ono dla mnie tak wyjątkowy wymiar!
Młodzi nadali drugie imię (Walenty) mojemu wnukowi Jeremiemu.
Tak też Jeremi, może świętować swoje podwójne imieniny od 14 do 16 lutego, gdyż te daty są dniami imienin Walentego i Jeremiego.
Mi jednak chodzi o złamane serce.

SERCE

najszlachetniejsze złamane serce

Kolorem tego święta jest kolor czerwony. Fundamentalnym symbolem jest SERCE.
SERCE, to nasz najważniejszy mięsień, który “rządzi ” naszym organizmem i go napędza.
Przypomina mi się taka stara już niemodna piosenka o sercu, a w jej słowach: “serce to najpiękniejsze słowo świata”. Głównie serduszko kojarzymy z miłością, a tak poważniej z podtrzymywaniem naszego życia.
Uważamy, że właśnie ono odpowiada za nasze emocje i doznania. Mogłabym bez końca cytować różne przysłowia czy sentencje uczonych, filozofów czy pisarzy i poetów, a nawet nas zwykłych normalnych ludzi mówiące o sercu. Złamane serce nie musi być tylko złamane z powodu nie udanej miłości.
Podczas okresu walentynkowego wszystkie wystawy sklepowe witają nas czerwonymi, mniejszymi czy większymi serduszkami.

WALENTYNKI 2014-najszlachetniejsze złamane serce

Nie zawsze ten luty był jednak dla mojej rodziny taki szczęśliwy. Po pełnych szczęścia i miłości Walentynkach data 19 lutego 2014 roku mocno nas przybiła. To wtedy dowiedzieliśmy się o wyjątkowym “złamanym” serduszku naszej Anatolki.
Ten miesiąc jest wyjątkowym miesiącem dla dzieci z wrodzonymi wadami serca.

14 lutego obchodzą one też swoje święto. DZIEŃ WIEDZY O WRODZONYCH WADACH SERCA.
A, wiedza nasza w tym temacie jest znikoma!
Te maluchy nie zdają sobie sprawy z tego jaka to wiedza, jakie to wady i właściwie nie wiedzą co się z nimi dzieje i co się dziać będzie. I dobrze, że są takie nieświadome. Kiedyś usłyszałam słowa od młodzieńca czekającego na przeszczep, że on właściwie nie wie jak czuje się człowiek ze zdrowym sercem, ponieważ jego zawsze było słabe.
My dorośli tak naprawdę też nie jesteśmy tego świadomi i pewni.
Wszyscy dotknięci tym faktem cieszymy się chwilą i dziękujemy za uratowanie i podtrzymanie życia naszego ukochanego maleństwa.
W naszych domach WALENTYNKI ofiarowywane są nie tylko ukochanemu, ukochanej, żonie, mężowi, ale również temu naszemu jednokomorowemu czy mającemu serduszkowe problemy z innego powodu złamanemu serduszku.

NIEWIEDZA

Wyobraźcie sobie, że w ogóle nie wiedziałam o istnieniu dzieci z jedną komorą serca. Tak istnieją, żyją i świetnie funkcjonują obok nas!!! Wszyscy mamy naprawdę za mało wiedzy na temat tych cudownych, odważnych i idących do przodu mimo przeciwności losu dzieci.
Tola urodziła się z sercem dwukomorowym, ale posiadającym wady, które stwarzały problem ze zdrowym normalnym funkcjonowaniem! Kiedy prof. Maruszewski poinformował nas o możliwości stworzenia serca jednokomorowego, nie mogłam w to uwierzyć? Byłam w szoku! Myśli plątały się w mojej głowie i nieustanne pytanie: jak można żyć z jedną komorą serca!?
Nie wyobrażałam sobie możliwości życia z jedną komorą!
Dzisiaj cieszę się i jestem wdzięczna medycynie, nauce i naukowcom oraz lekarzom, że dokonują takich cudów.

Nie znam się na medycynie więc nie mogę się wymądrzać w kwestiach operacji czy leczenia tak skomplikowanych przypadków. Wiem jednak, że SERCE to genialna maszyna, która nigdy się nie wyłącza i pracuje “nonstop” bez odpoczynku.
Kiedyś ktoś mi powiedział, że nie może patrzeć na takie dzieci (miała to być litość i współczucie). Dziwne prawda?
Muszę Wam z radością zakomunikować, że moja wnuczka jest cudowną, pełną życia osóbką wnoszącą do naszych rodzinnych relacji mnóstwo szaleństwa, roztropności, inteligencji i pogody ducha!
Niedawno jej powiedziałam zdanie, które stało się już moim mottem:
“JA NIE POTRZEBUJĘ SŁOŃCA NA NIEBIE BO JA MAM CIEBIE”.

NAUKOWCY

Muszę nadmienić o naukowcach dzięki którym te wyjątkowe serduszkowe dzieci żyją i idą dumnie przez świat!
Do geniuszy w tej kwestii zaliczam: Norwooda, Fontana, Glenna. 
To dzięki nim możemy cieszyć się naszymi wnukami i dziećmi z problemami kardiologicznymi. To ludzie, dzięki którym żyje mnóstwo dzieci na świecie. Nasza wdzięczność jest bez granic.
Oczywiście należy podziwiać i doceniać lekarzy którzy obecnie ratują te malutkie istotki. Muszę, mało powiedziane z ogromną wdzięcznością nadmienić, że moja Anatolka zawdzięcza życie i udane, bez komplikacji operacje docent Katarzynie Januszewskiej i profesorowi Edwardowi Malcowi.

WWS

Na całym świecie od 7 do 14 lutego obchodzony jest Tydzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca (WWS). Odbywają się wtedy konferencje i spotkania z rodzicami. Z tych spotkań rodzice mogą wynieść bardzo ważną dla nich wiedzę, która jest trudno dostępna dla szarego człowieka, a tak ważna dla ich dziecka, które zmaga się z poważnym problemem.

MIŁOŚĆ

Czyż może być coś cenniejszego od miłości!? Moim zdaniem nie. Jakie puste musi być życie ludzi, którzy nie kochają. Serce jednokomorowe. I co dalej? Drogą wyjścia jest leczenie chirurgiczne! Nie zastanawiamy się co będzie, nie można!
Serce mojej wnuczki ma jedną komorę, ale za to pełną miłości i dobroci.
Nie kocha nic inaczej niż my zdrowi ludzie. Tak też z tym symbolem serca możemy właśnie tylko zorientować się troszeczkę o wiedzy istnienia takich ludzi. Ludzi którzy rodząc się nie wiedzą co z nimi będzie w przyszłości.
Operacje wykonywane u tych dzieci są tylko zabiegami paliatywnymi tzn. poprawiającymi ulepszenie ich funkcjonowania w życiu. Niestety nie zapewniają wyleczenia. Przykro i krótko mówiąc, te dzieci są nieuleczalnie chore. To właśnie to złamane serce.
Inność SERCA ma na pewno wpływ na jakość życia, ale nie na ilość przekazywanej czy przyjmowanej miłości. Nie ma wpływu.

CUD NAUKOWCÓW

Cel ostateczny: wytworzenie krążenia typu Fontana, oparte na założeniu , że przepływ płucny nie wymaga czynności skurczowej komory. Pojedyńcza komora może wówczas pełnić rolę komory systemowej, a krążenia systemowe i płucne zostają rozdzielone.

CODZIENNOŚĆ-najszlachetniejsze złamane serce

No właśnie ta codzienność, na którą oczywiście nie przesadzając, serduszkowe dzieci muszą zwracać uwagę. U nich ze względu na zaburzone krążenie wszystkie infekcje gorzej i dłużej przebiegają.
Nie izolujemy naszej Anatolki. Muszę jednak wspomnieć o tym, że większość z nas nie zdaje sobie sprawy iż może stwarzać zagrożenie dla takich dzieci. Możemy być niebezpieczni również dla osób z innymi trudnymi schorzeniami czy dla ludzi w podeszłym wieku.
Mam na myśli pojawianie się w miejscach publicznych osób z infekcjami pozornie błahymi, a niosącymi zagrożenie dla tych istot wrażliwych.
Ponadto rodzice wysyłający przeziębione dzieci do przedszkola czy szkoły zachowują się absolutnie bezmyślnie. Moim zdaniem krzywdzą swoje pociechy i ich kolegów/koleżanki.

CIEKAWOSTKA

Bezsprzecznie wiadomo, że Walenty żył w III wieku, oraz to, że zajmował posadę biskupa Terni w Umbrii. Błogosławił on śluby legionistów wbrew zakazowi, za co został wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce strażnika, która według legendy odzyskała wzrok.
Biskup zaś został skazany na śmierć przez cesarza. Dzień przed egzekucją napisał list do ukochanej i podpisał go: “Od twojego Walentego”. Wyrok wykonano 14.02.269 roku.
ŹRÓDŁA:
https://www.wprost.pl/tygodnik/12283/Magia-serca.html
https://zyciorysy.info/sw-walenty/ | Zyciorysy.info
http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Kardiologia/Swiatowy-Tydzien-Wiedzy-o-Wrodzonych-Wadach-Serca,159177,1014.html?fbclid=IwAR2ncFwtLBLtNYJE1cT28b_F5k_FLqhhrnMw3fFwYBfPI5ThUb3

PS. Cieszmy się chwilą, drobnostkami, zacznijmy doceniać to co posiadamy! Po prostu KOCHAJMY siebie i innych!

Polub i udostępnij
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *