24

Sunday, September

Zdrowie oraz Medycyna!

PATOLOGIA DRÓG MOCZOWYCH
 /  / PATOLOGIA DRÓG MOCZOWYCH
PATOLOGIA DRÓG MOCZOWYCH

PATOLOGIA DRÓG MOCZOWYCH

PATOLOGIA DRÓG MOCZOWYCH

 

Najczęstszymi chorobami dróg moczowych są zapalenia (mied- niczki, pęcherza, cewki moczowej) oraz kamica nerkowa. Przyczyną zapaleń może być zakażenie krwiopochodne lub zakażenie wstępujące, tzn. szerzące się poprzez cewkę na górne drogi moczowe. Zapalenie miedniczek nerkowych może być nieżytowe lub ropne. Zwykle proces zapalny rozszerza się i obejmuje stopniowo miąższ nerki (pyelonephritis). Objawy i następstwa zależą od czynnika etiologicznego i powikłań.

Zapalenie pęcherza (cystitis) spowodowane jest zwykle zakażeniem od strony cewki. Objawy są dość charakterystyczne: bóle, pieczenie i kłucie przy oddawaniu moczu, niemożność jego utrzymania, stąd częste jego oddawanie (pollakisuria).

 

PATOLOGIA DRÓG ODDECHOWYCH

Drogi oddechowe służą jako kanały przelotowe dla powietrza oddechowego. Powietrze to zostaje w tych drogach ogrzane, zwilżone i oczyszczone z zanieczyszczeń. Jednym z warunków właściwej wymiany gazów jest odpowiednia szerokość dróg oddechowych, Zwężenie ich powoduje utrudnienie oddychania.

NIEDROŻNOŚĆ LUB ZWĘŻENIE ŚWIATŁA JAMY NOSOWEJ. Niedrożność lub zwężenie światła jamy nosowej może być spowodowane przez skrzywienie przegrody nosowej, polipy, obce ciała, stany zapalne i nowotwory. Występuje wówczas zastępcze oddychanie przez usta. Jest ono szczególnie niehigieniczne – powietrze nie ulega nagrzaniu, nawodnieniu i oczyszczeniu, wskutek czego łatwo dochodzi do nieżytów tchawicy i oskrzeli. U niemowląt niedrożność nosa uniemożliwia ssanie.

 

 

About the author:

Related posts