29

Wednesday, November

Zdrowie oraz Medycyna!

PATOLOGIA WĄTROBY
 /  / PATOLOGIA WĄTROBY
PATOLOGIA WĄTROBY

PATOLOGIA WĄTROBY

PRZYCZYNY CHORÓB WĄTROBY

Wątroba, największy gruczoł ustroju, spełnia niezwykle ważną rolę. Świadczy o tym chociażby fakt, że usunięcie eksperymentalne wątroby powoduje śmierć zwierzęcia w ciągu najpóźniej 56 godz.

W powstawaniu chorób wątroby, poza czynnikiem ustrojowym (skaza artretyczna) główną rolę odgrywają zakażenia, zatrucia i samozatrucia. Zrozumiałe jest to ze względu na znaczenie wątroby w procesach odtruwania.

Nie ma prawie choroby zakaźnej, w której czynność wątroby nie uległaby upośledzeniu. Szczególnie silnie jednak zaznacza się to w takich chorobach, jak: dur brzuszny, odra, żółtaczka zakaźna, żółta febra i wiele innych. Poważne uszkodzenie wątroby stwierdza się w alkoholizmie, zatruciach solami metali ciężkich, ciałami smołowatymi, a szczególnie fosforem. Zaburzenia przemiany materii, prowadzące do samozatrucia ustroju, wywołują cały szereg zaburzeń czynności wątroby. Zwłaszcza cukrzyca (zatrucie ciałami ketonowymi) i samozatrucia jelitowe (indol, skatol, fenol) może powodować zwyrodnienie wątroby.

 

 

About the author:

Related posts